ŚWIADCZENIAMI POMOCY MATERIALNEJ O CHARAKTERZE SOCJALNYM SĄ:
1) STYPENDIUM SZKOLNE;
2) ZASIŁEK SZKOLNY.




STYPENDIUM SZKOLNE


Do ubiegania się o stypendium szkolne uprawnieni są uczniowie zamieszkali na terenie Gminy Brójce:



Miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia uprawniająca do ubiegania się o stypendium szkolne nie może być większa niż kwota, o której mowa w art. 8 ust. 1 pkt. 2 ustawy o pomocy społecznej tj. 351,00zł.(od 01 października 2012r. - 456,00zł.)

Miesięczna wysokość dochodu jest ustalana na zasadach określonych w art. 8 ust. 3-13 ustawy o pomocy społecznej z tym, że do dochodu nie wlicza się świadczeń z pomocy materialnej o charakterze socjalnym.


Formami stypendium szkolnego są:

1)całkowite lub częściowe pokrycie kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych, w tym wyrównawczych, wykraczających poza zajęcia realizowane w szkole w ramach planu nauczania, a także udziału w zajęciach edukacyjnych realizowanych poza szkołą,

2)pomoc rzeczowa o charakterze edukacyjnym, w tym w szczególności zakup podręczników i innych pomocy naukowych,

3)całkowite lub częściowe pokrycie kosztów związanych z pobieraniem nauki poza miejscem zamieszkania uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz słuchaczy kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów służb społecznych,

4)świadczenia pieniężne, jeżeli organ przyznający stypendium uzna to za właściwe.


Stypendium szkolne wypłacane jest w terminach:

1)do dnia 31 grudnia za okres do grudnia danego roku szkolnego

2) do dnia 30 czerwca za okres od stycznia do czerwca danego roku szkolnego.



Stypendium szkolne wypłacane jest po uprzednim przedłożeniu przez wnioskodawców rachunków i/lub faktur potwierdzających wydatki w terminach:

1) do dnia 15 listopada za okres do grudnia danego roku szkolnego

2) do dnia 15 czerwca za okres do czerwca danego roku szkolnego.

Faktury i rachunki należy złożyć w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Brójcach.
 

Rachunki mogą być wystawiane na :

- rodzica,

- opiekuna prawnego,

- pełnoletniego ucznia,

- szkołę – ze wskazaniem nazwiska ucznia.


Wniosek o przyznanie świadczenia pomocy materialnej o charakterze socjalnym należy złożyć na formularzu wniosku dostępnym w siedzibie Ośrodka oraz na stronie internetowej.


Do wniosku o udzielenie pomocy materialnej należy dołączyć wymagane, określone w nim dokumenty.

Wniosek o przyznanie stypendium szkolnego składa się do dnia 15 września danego roku szkolnego dla uczniów szkół oraz do 15 października danego roku szkolnego dla słuchaczy kolegiów w siedzibie Ośrodka.

Rodzice ucznia lub pełnoletni uczeń otrzymujący stypendium szkolne są obowiązani niezwłocznie powiadomić organ, który wydał decyzję o ustaniu przyczyn, które stanowiły podstawę przyznania stypendium szkolnego.

Wypłatę stypendium szkolnego wstrzymuje się lub cofa w przypadku ustania przyczyn, które stanowiły podstawę przyznania stypendium szkolnego.

Należności z tytułu nienależnie pobranego stypendium szkolnego podlegają ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.


Wykaz artykułów i usług podlegających refundacji:




ZASIŁEK SZKOLNY

Zasiłek szkolny może być przyznany uczniowi, znajdującemu się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego, którym w szczególności może być:


1)brak środków do życia w związku z utratą pracy przez rodziców / opiekunów prawnych,

2)śmierć członka rodziny wspólnie zamieszkującego i gospodarującego,

3)kradzież,

4)pożar.


Wysokość zasiłku szkolnego nie może przekroczyć jednorazowo kwoty stanowiącej pięciokrotność kwoty, o której mowa w art. 6 ust 2 pkt 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003r. o świadczeniach rodzinnych.

Wysokość zasiłku szkolnego uzależniona jest od rodzaju i skutków zdarzenia losowego.
Zasiłek szkolny może być przyznawany z przeznaczeniem na pokrycie wydatków związanych z procesem edukacyjnym lub pomoc rzeczową o charakterze edukacyjnym, raz lub kilka razy w roku, niezależnie od otrzymywanego stypendium szkolnego.
Zasiłek szkolny przyznawany jest na wniosek osób, o których mowa w ustawie o systemie oświaty. Zasiłek szkolny może być również przyznawany z urzędu.
Wniosek o zasiłek szkolny można składać w siedzibie Ośrodka w terminie nie dłuższym niż dwa miesiące od wystąpienia zdarzenia uzasadniającego przyznanie tego wniosku.
Zasiłki szkolne mogą być wypłacane gotówką w kasie Ośrodka lub przelewem na rachunek oszczędnościowo – rozliczeniowy rodziców ucznia lub pełnoletniego ucznia.